Košický a Prešovský samosprávny kraj pripravili počas Európskeho týždňa mobility aj tento rok aktivity, ktoré podporia využívanie ekologickejších druhov dopravy.

Do Európskeho týždňa mobility, ktorý bude prebiehať od 16. do 22. septembra, sa už tradične zapojí Košický aj Prešovský samosprávny kraj. Spolu s IDS Východ prichádzajú s iniciatívou 10 000 PRE ZDRAVIE. Východniari, ktorí počas týždňa, kedy iniciatíva prebieha, prejdú denne 10-tisíc krokov, sa budú môcť zapojiť do súťaže o zaujímavé ceny.

„V rámci Európskeho týždňa mobility sa snažíme každý rok prinášať niečo nové, čo motivuje cestujúcu verejnosť využívať ekologickú dopravu. Chôdza je prirodzeným pohybom, pomáha nášmu zdraviu aj životnému prostrediu. Súťažou chceme ľudí nielen zabaviť, ale zároveň im ukázať, že vymeniť auto za chôdzu alebo aj iné ekologickejšie spôsoby dopravy nemusí byť zlé. Radi by sme východniarov inšpirovali k zmenám, pretože vysoký počet áut a dopravné zápchy sú dnes v mestách problémom, ktorý je potrebné riešiť,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Podmienkou zapojenia sa do súťaže je urobiť v týždni od 16. do 22. septembra 2021 denne minimálne 10 000 krokov. Zapojiť sa môžu všetci obyvatelia Košického a Prešovského kraja. Svoju aktivitu môžu zaznamenať v akomkoľvek zariadení a v akejkoľvek aplikácií. Následne bude na konci každého dňa potrebné urobiť fotografiu (screenshot) s viditeľným dátumom merania krokov, ako aj viditeľným počtom krokov a zaregistrovať sa do súťaže prostredníctvom online Google formulára.

Link na registračný formulár: https://skr.sk/hYwa1

Tí, ktorí urobia v súčte za celý týždeň kedy iniciatíva prebieha najviac krokov, môžu vyhrať bicykel, smart hodinky aj kredity na dopravnú kartu prímestskej autobusovej dopravy. Ocenení budú traja súťažiaci s najvyšším počtom krokov z Košického kraja a prví traja z Prešovského kraja. Ceny získajú aj ďalší desiati súťažiaci s najvyšším počtom krokov z oboch krajov. Všetky dôležité informácie o súťaži sú zverejnené na www.idsvychod.sk alebo v udalosti s názvom „10 000 PRE ZDRAVIE“ na sociálnej sieti Facebook.

Celé znenie podmienok súťaže: Podmienky súťaže 10 000 PRE ZDRAVIE

Dopravná karta zdarma

Počas Európskeho týždňa mobility ponúkne Košický kraj cestujúcim možnosť vybaviť si dopravnú kartu integrovaného dopravného systému IDS Východ bez poplatkov. Aj v Prešovskom kraji bude počas Európskeho týždňa mobility vydávanie dopravných kariet bez poplatkov, avšak dopravné karty budú v pôvodnom vizuáli. „Cestovanie s dopravnou kartou je jednoduché a šetrí čas pri vybavovaní cestujúcich bez nutnosti manipulácie s hotovosťou, čo prispieva k zrýchleniu prepravy. Cena cestovného lístka uhradeného dopravnou kartou je navyše výhodnejšia oproti platbe v hotovosti, čo je ďalší bonus pre cestujúcu verejnosť,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Dopravnú kartu si budú môcť záujemcovia vybaviť osobne v zákazníckych centrách v zákazníckych centrách zmluvných autobusových dopravcov Prešovského samosprávneho kraja, ktorými sú BUS Karpaty, spol. s.r.o., SAD Humenné, a.s., SAD Poprad, a.s. a SAD Prešov, a.s. a v zákazníckych centrách zmluvných autobusových dopravcov Košického kraja, ktorými sú ARRIVA Michalovce, a.s. a eurobus, a.s. Dopravnú kartu bude možné zdarma vybaviť aj cez internet a prostredníctvom mobilnej aplikácie UBIAN. Dopravná karta platí u všetkých dopravcov na východnom Slovensku aj v MHD s výnimkou mesta Prešov.

Dopravná karta s vizuálom IDS Východ.

Košický kraj zorganizuje aktivity na podporu cyklistiky

Košický kraj plánuje počas Európskeho týždňa mobility aj ďalšie podujatia. Pred Úradom KSK na Námestí Maratónu mieru bude od 16. do 18. septembra 2021 prevádzkovať cykloservis, a to od 9.00 do 17.00 hod. a v sobotu 18. septembra do 13.00 hod. V troch východoslovenských mestách bude župa realizovať aj cykloraňajky s názvom „NABI SA“. V pondelok 20. septembra odštartuje podujatie v Košiciach pri Jakabovom paláci. V utorok 21. septembra budú cykloraňajky pokračovať v Michalovciach na Námestí osloboditeľov. Raňajky s Košickým samosprávnym krajom si 22. septembra budú môcť vychutnať nemotoristi na Radničnom námestí v Spišskej Novej Vsi. Podujatie bude v každom meste realizované od 7.30 do 10.30 hod.

To nie je všetko. Počas Európskeho týždňa mobility zavíta do Košíc špeciálny vlak „Connecting Europe Express“, vypravený v rámci Európskeho roka železníc 2021. Z Lisabonu odišiel 2. septembra, päť týždňov sa bude presúvať cez celý starý kontinent. Navštívi 26 krajín a zastaví sa vo viac ako 100 mestách. Jeho konečnou zastávkou bude 7. októbra Paríž. Na košickú železničnú stanicu príde 19. septembra 2021 o 18.47 hod. Cestujúci sa však budú môcť na stanici oboznámiť s aktivitami v rámci Európskeho týždňa mobility počas celého dňa.

V Prešovskom kraji bude pokračovať súťaž Zbieraj zelené kilometre

V rámci podpory cestovania prímestskou autobusovou dopravou zorganizuje Prešovský samosprávny kraj aj tento rok súťaž Zbieraj zelené kilometre a vyhraj. Cestovaním prímestskými autobusmi tak budú ľudia nielen šetriť životné prostredie, ale môžu vyhrať aj hodnotné ceny.

Zapojiť sa do súťaže môže každý cestujúci, ktorý zaregistruje svoju dopravnú alebo študentskú kartu cez web ubian.sk, urobiť tak môže aj prostredníctvom mobilnej aplikácie UBIAN. Potrebné je zaregistrovať identifikačné číslo karty, ktoré je uvedené priamo na karte alebo na cestovnom lístku vydanom v prímestskom autobuse.

Po registrácii sa cestujúcemu za každú jazdu u zmluvných dopravcov PSK (SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a BUS Karpaty) pripíšu na účet zelené kilometre. Kto ich najazdí najviac, získa vecné ceny. Počas každej jazdy autobusom tak bude cestujúci zbierať zelené kilometre, ktoré sa na základe definovaného koeficientu prepočítavajú na ušetrený oxid uhličitý (CO2). Cestujúci sa môže zapojiť do súťaže len so svojou dopravnou kartou. Meno v profile UBIAN musí byť totožné s menom držiteľa karty, v opačnom prípade sa zelené kilometre nezaznamenávajú. Súťaž  sa uskutoční od 16. 9. 2021 do 31. 5. 2022.

Prešovský kraj plánuje počas Európskeho týždňa mobility aj ďalšie podujatie. Pred Úradom PSK na Námestí mieru v Prešove bude v utorok 21. septembra prevádzkovať cykloservis pre ľudí, ktorí využívajú bicykel na prepravu do práce, z práce, na nákup, či voľnočasové aktivity. Pre cyklistov bude servis prevádzkovaný od 8.00 do 16.00 hod.

Tlačová správa KSK, PSK