Cestovanie v prešovskej MHD bude opäť o niečo komfortnejšie. Vozový park Dopravného podniku mesta Prešov sa postupne rozšíri o úplne nové dieslové autobusy. Vozidlá budú nízkopodlažné, šetrné k životnému prostrediu a vybavené systémom, ktorý spočíta cestujúcich.

Vedenie Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) podpísalo zmluvy na dodanie prvých šiestich vozidiel s českou spoločnosťou SOR Libchavy spol. s r.o., ktorá sa stala víťazom verejnej súťaže na dodávku celkovo 15 dieslových autobusov. Súťaž už prešla kontrolou na Úrade pre verejné obstarávanie. Informoval o tom hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

„Mestská spoločnosť získa tieto autobusy vďaka dotácii z Integrovaného regionálneho operačného programu, ktorá bude v objeme 95% z ich celkovej ceny. Zostávajúcich 5% zafinancuje DPMP. Po ukončení kontroly zmluvy zo strany riadiaceho orgánu môžu do Prešova už v najbližších mesiacoch doraziť 4 kĺbové autobusy a 2 krátke autobusy, ktoré zatraktívnia cestovanie v MHD,“ pokračoval V. Tomek.

Zmluvná cena štyroch 18-metrových autobusov je 1.112.000 eur bez DPH a celková cena dvoch 12-metrových autobusov je 390.000 eur bez DPH. 

Do Prešova prídu nové moderné autobusy s dieslovým pohonom. Foto: presov.sk

S kamerovým systémom aj novými označovačmi

Všetky vozidlá budú plne nízkopodlažné, samozrejmosťou je klimatizácia priestoru pre cestujúcich a zároveň uzamykateľné bočné okná. Chýbať nebude moderný informačný systém vrátane LCD monitorov v interiéri a USB nabíjačky na madlách pre nabíjanie telefónov. Autobusy budú taktiež vybavené označovačmi na cestovné lístky, ktoré už budú predpripravené na platbu kartou priamo vo vozidle. Chýbať nebude ani kamerový systém v interiéri a exteriéri vozidla, ktorý napomôže pri riešení prípadných nepríjemných situácií. 

„Nízkoemisný motor triedy Euro 6D bude šetriť životné prostredie v Prešove a okolí. Prvé vozidlá budú taktiež vybavené systémom automatického počítania cestujúcich (APC), ktorý už máme aj v niektorých prešovských trolejbusoch a vďaka nemu dokážeme vypracovať presné štatistiky o obsadenosti liniek a spojov,“ dodal Vladimír Tomek.

Záručná doba na vozidlá je 36 mesiacov, resp. 240 000 km (podľa toho čo nastane skôr). Záruka na karosériu je 10 rokov a záruka na povrchovú úpravu (lak) je 7 rokov. Minimálna životnosť vozidiel je 10 rokov.

Tlačová správa MsÚ Prešov
Foto: presov.sk