Košický a Prešovský samosprávny kraj sa aj tento rok v spolupráci s IDS Východ zapájajú do Európskeho týždňa mobility (ETM) – kampane zameranej na podporu udržateľnej dopravy.

Východniari sa tento rok môžu tešiť na 3. ročník iniciatívy 10 000 PRE ZDRAVIE, bezplatné vydávanie dopravných kariet, bezplatný cykloservis, cykloraňajky aj súťaž Zbieraj zelené kilometre. Novinkou je zľava s víkendovým cestovným pre rodiny s deťmi do vybraných kultúrnych zariadení na východe Slovenska.

„Východniarom chceme počas Európskeho týždňa mobility ukázať, že existuje stále viac možností, ako cestovať ekologicky. Súťaž 10 000 PRE ZDRAVIE nám ukáže ako jednoducho a efektívne začleniť pohyb do nášho života. Pre cyklistov pripravujeme v Michalovciach, Spišskej Novej Vsi, Rožňave a Košiciach bezplatný cykloservis aj raňajky. Využívanie autobusovej dopravy podporíme bezplatným vydávaním dopravných kariet. Počas Medzinárodného dňa bez áut 22. septembra vyprázdnime parkovisko pred našim Úradom KSK aj v jeho areáli. Priestor tu dostanú deti na kresby o verejnej doprave. Pripravené budú ďalšie sprievodné aktivity pre širokú verejnosť,“ priblížil predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Počas Európskeho týždňa mobility pripravili obe krajské samosprávy v spolupráci s IDS Východ a organizáciou Košice Región špeciálne zľavy s víkendovým cestovným pre rodiny s deťmi do vybraných kultúrnych zariadení.

„Našou snahou je motivovať východniarov, aby nechali auto doma a aj pri cestách na výlety využívali prímestskú autobusovú dopravu. Už niekoľko rokov poskytujeme rodinám s deťmi počas víkendov a štátnych sviatkov víkendové cestovné za 1 euro. Jeho využívanie podporíme ďalšou zľavou do kultúrnych zariadení – múzeí, galérií, na hrad či do planetária. Štvorčlenná rodina sa tak dostane napríklad z Prešova do Starej Ľubovne len za 4 eurá a ďalšiu zľavu získa pri vstupe na hrad. Aktivitou podporíme odľahčenie ciest a rodinám ušetríme peniaze. Okrem toho štartujeme počas Európskeho týždňa mobility ďalší ročník súťaže Zbieraj zelené kilometre, ktorá je taktiež zameraná na podporu cestovania autobusmi,“ povedal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

10 000 PRE ZDRAVIE

Iniciatíva motivuje východniarov, aby zapojili pohyb a chôdzu do svojich všedných dní. Jednotlivci súťažia v dvoch kategóriách: dospelí a žiaci stredných škôl. Súťaž prebieha počas Európskeho týždňa mobility v termíne od 16. do 22. septembra 2023. Úlohou súťažiacich je každý deň v tomto týždni urobiť denne aspoň 10 000 krokov. Na ich rátanie je možné využiť iba mobilné aplikácie Google Fit, Počítadlo krokov – Krokomer, Huawei Zdravie, Zdravie, Garmin Connect, Suunto, Polar, Coros, Zepp Life. Úlohou súťažiacich je po každom dni urobiť screenschot počtu prejdených krokov v mobilnej aplikácii, pričom viditeľný musí byť dátum merania krokov aj počet krokov, screenschoty nesmú byť nijak upravované. Následne sa môže súťažiaci zaregistrovať do súťaže prostredníctvom online Google formulára. Prihlasovací formulár v kategórii dospelí: https://lnk.sk/uzft, prihlasovací formulár v kategórii žiaci stredných škôl: https://lnk.sk/proq. Každý screenshot je potrebné registrovať vo formulári osobitne. Horský bicykel, smart hodinky, či kredity na dopravnú kartu vyhrávajú tí, ktorí budú mať v celkovom súčte za celý týždeň najviac krokov.

Celé podmienky súťaže 10 000 PRE ZDRAVIE (PDF. 258 kB).

Zľava s víkendovým cestovným do kultúrnych zariadení

Víkendové cestovné je určené pre rodiny s deťmi v prímestskej autobusovej doprave počas víkendov a štátnych sviatkov. Každý člen rodiny zaplatí za cestu 1 euro.

Podmienky poskytnutia zľavy:

  • v autobuse u vodiča je potrebné vypýtať si víkendové cestovné za 1 euro na osobu,
  • pri vstupe do vybraného kultúrneho zariadenia sa rodina preukáže vydanými víkendovými cestovnými lístkami,
  • následne získavajú členovia rodiny zľavu na vstup,
  • zľava platí iba v deň, kedy si víkendový lístok zakúpili.

Zariadenia, v ktorých je možné uplatniť zľavu s víkendovým cestovným od 16. 9. 2023 do 31. 12. 2023:

Ľubovnianske múzeum (zľava 1 euro), Viktóriine záhrady (zľava 1 euro), Múzeum Červený Kláštor (zľava 1 euro), Hvezdáreň a planetárium v Prešove (zľava 1 euro), Podtatranské múzeum v Poprade a Poprade – Spišská Sobota (zľava 20 %).

Zariadenia, v ktorých je možné uplatniť zľavu od 16. 9. 2023 do 1. 10. 2023:

Kaštieľ Borša (zľava 10 %), Múzeum veteránov (zľava 50 %), Klokočina – virtuálna ZOO (zľava 20 %), Vodný mlyn Kováčová (zľava 50 %), Strážna veža Rožňava (vstup dospelý v zľave 2 €, deti a dôchodcovia v zľave 1 €, so sprievodcom v zľave 8 €), výstup na najvyššiu kostolnú vežu v Spišskej Novej Vsi (zdarma, okrem 1. 10. 2023), Kaštieľ Betliar (vstup so zľavou – dospelí 6 eur, zľavnené 4 eurá, mauzóleum vstup so zľavou 2 eurá), Spišský hrad (vstupné s víkendovým lístkom 3 eurá), Vodný svet Zlatý Hýľ (zľava 10 % na vstup do bazéna, potrebná je registrácia vopred na ich webovej stránke).

Thermalpark Šírava (zľava 20 % len 16. a 17. 9. 2023 po predložení akéhokoľvek cestovného lístka z daného dňa z autobusu alebo vlaku mimo 2 h vstupov a vstupov po 18.00 h).

Dopravné karty zdarma

Košický samosprávny kraj umožní cestujúcim vybaviť si dopravnú kartu integrovaného dopravného systému počas celého Európskeho týždňa mobility (16. – 22. septembra 2023) zdarma. Záujemcovia si ju budú môcť vybaviť osobne v zákazníckych centrách dopravcov eurobus, a.s. a ARRIVA Michalovce, a.s, prostredníctvom mobilnej aplikácie UBIAN alebo na www.ubian.sk.

V Prešovskom kraji bude možné vybaviť si dopravnú kartu zdarma počas Medzinárodného dňa bez áut 22. septembra 2023 osobne v zákazníckych centrách dopravcov SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné, BUS Karpaty.

Platba dopravnou kartou prináša výhody. V porovnaní s platbou v hotovosti je cenovo výhodnejšia aj rýchlejšia.

OPRAV SI a NABI SA

Košická župa si pripravila aj aktivity pre cyklistov. Počas Európskeho týždňa mobility bude v mestách Rožňava, Spišská Nová Ves, Michalovce a Košice prevádzkovať vo vybrané dni bezplatný Cykloservis „OPRAV SI“ a Cykloraňajky „NABI SA“. Na dvojkolesových pomocníkov si posvietia odborníci, ktorí poradia a doladia ich formu. Všetkým, ktorí dajú prednosť zelenšej forme dopravy poskytne župa aj zdravé raňajky. Cykloservis a cykloraňajky sa uskutočnia v týchto mestách a termínoch:

  • 18. 9. 2023 (pondelok) v Spišskej Novej Vsi na Radničnom námestí od 7.30 h do 11.30 h cykloraňajky, od 11.30 h do 16.30 h cykloservis,
  • 19. 9. 2023 (utorok) v Rožňave na Námestí baníkov od 7.30 h do 11.30 h cykloraňajky, od 11.30 h do 16.30 h cykloservis,
  • 20. 9. 2023 (streda) v Michalovciach na Námestí osloboditeľov od 7.30 h do 11.30 h cykloraňajky, od 11.30 h do 16.30 h cykloservis,
  • 21. 9. 2023 (štvrtok) v Košiciach pri Jakabovom paláci od 7.30 h do 11.30 h cykloraňajky, od 11.30 h do 16.30 h cykloservis,
  • 22. 9. 2023 (piatok) v Košiciach pred Úradom KSK od 7.30 h do 11.30 h cykloraňajky, od 7.30 h do 16.30 h cykloservis.

Maľovanie na parkovisku pred Úradom KSK

Na jeden deň počas ETM bude parkovisko pred Úradom KSK na Námestí maratónu mieru v Košiciach aj v jeho areáli vyprázdnené od áut. Priestor tu dostanú deti na kreslenie obrázkov na asfalt na tému „verejná doprava“. Vo vnútornom areáli si bude možné vyskúšať jazdu na vodíkových bicykloch a šľapacích kárach, pripravený je ďalší sprievodný program pre širokú verejnosť. Podujatie bude prebiehať v piatok 22. septembra 2023 počas Medzinárodného dňa bez áut od 7.30 do 16.30 h.

Zbieraj zelené kilometre

PSK zorganizuje už 4. ročník súťaže Zbieraj zelené kilometre. Cestujúci sa do súťaže môžu zapojiť tak, že budú cestovať prímestskou autobusovou dopravou Prešovského samosprávneho kraja (autobusmi SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné, BUS Karpaty) a za cestovný lístok budú platiť dopravnou kartou registrovanou na svoje meno v mobilnej aplikácii UBIAN. Za každú jazdu sa im pripíšu na účet zelené kilometre. Tí, ktorí nazbierajú najviac zelených kilometrov, budú odmenení vecnými cenami. Súťaž prebieha od 16. septembra 2023 do 31. mája 2024.

Do školy a do práce na bicykli

Začiatkom septembra odštartoval druhý ročník cyklistickej kampane PSK zameraný na podporu „zelenšej“ prepravy. Hlavnou podmienkou kampane je počas septembra jazdiť do a zo školy alebo práce na bicykli a každú jazdu si zaznamenať do svojho konta vytvoreného na stránke www.cyklo.psk.sk.

Ak cyklista počas septembra najazdí aspoň 12 z 22 pracovných dní, teda 24 jázd, automaticky získa tričko. Súťažiaci s najviac najazdenými kilometrami v troch rôznych kategóriách vyhrajú aj ďalšie hodnotné vecné ceny, ako sú horské bicykle, cyklocomputery a cyklobatohy.

Odmenených pritom bude po sedem cyklistov v mužskej a ženskej kategórii (štyria s najviac najazdenými kilometrami a traja náhodne vyžrebovaní s minimálne 24 jazdami). A tiež desať cyklistov v kategórii študenti a žiaci (zhodne po päť s najviac najazdenými km a náhodne vyžrebovaní s počtom 24 jázd).

TS: KSK, PSK, IDS Východ