Mrazivé zimné počasie s bohatou snehovou nádielkou, dážď, ľad, hmla, či vietor. To všetko spôsobuje problémy v doprave. Preto je jednoduchšie, bezpečnejšie a pohodlnejšie nasadnúť do autobusu a  nechať sa odviesť do práce.

K slovu sa už čoskoro dostane zima. Krásne ročné obdobie však pre vodičov prináša rôzne nástrahy. Sneh, poľadovica, či soľ a posypový materiál na cestách sú nočnou morou aj pre ich automobily.

Autobusom bez starostí

Vodiči majú v zime viac povinností. Prvé prichádzajú na rad hneď ráno, keď potrebujú ísť do práce.

Ak počas zimy parkujete vonku, primrznuté okná vás neminú. Neostáva vám nič iné, len vstať skôr a auto pripraviť na cestu. Potrebné je očistiť ho od snehu a námrazy. Potom nasleduje cesta zo začiatku v nevyhriatom aute. Po práci sa situácia často opakuje. Podstatne pohodlnejším riešením je cesta autobusom. Len nasadnete a bez starostí sa v teple odveziete. Často sa najväčšia výhoda cestovania osobným autom, ktorou je úspora času, úplne stráca po vykonaní celkovej starostlivosti o vozidlo v zimnom období. Preprava autobusom má aj ďalšie výhody.

Odvezú vás profesionáli

V zimnom období sa cesty dokážu veľmi rýchlo zmeniť na ľadový terén, ktorý ovplyvňuje aj samotné riadenie. Cestári síce robia maximum a snažia sa zabezpečiť zjazdnosť vozoviek, napriek tomu nie sú vždy ideálne. Často sú mokré, šmykľavé, ráno sa tvoria hmly, večer je skoro tma. Jazda v takýchto podmienkach je pre mnohých vodičov náročná, vyžaduje si skúsenosti a špeciálnu pozornosť. Cestovať autobusom do školy alebo do práce je preto oveľa jednoduchšie a hlavne bezpečnejšie.

Namiesto stresu zo šoférovania si počas jazdy môžete oddýchnuť, čítať, počúvať hudbu, telefonovať, či četovať. Vodiči autobusov sú profesionáli, jazdu na ľade a snehu vedia zvládnuť perfektne. Odvezú vás spoľahlivo kamkoľvek potrebujete skoro ráno, počas dňa aj neskoro večer.

Lacnejšie a šetrnejšie

Ďalšou výhodou cestovania autobusom je nižšia cena ako pri preprave osobným automobilom. Ak máte čipovú kartu, ušetríte ešte viac. Oproti individuálnej doprave sú autobusy šetrenejšie k životnému prostrediu. Čím viac ľudí sa rozhodne cestovať verejnou dopravou, tým menšie budú zápchy na cestách a zmiernia sa aj dopady na životné prostredie. Autobusová doprava je dostupná pre všetkých.

S cieľom urýchliť a ešte viac zjednodušiť cestovanie nastanú na budúci rok v prímestskej autobusovej doprave na východnom Slovensku zmeny. V prvej polovici roka 2021 je v pláne zavedenie novej zónovej tarify, ktorá má byť jedným zo základov integrovaného dopravného systému v Prešovskom a Košickom kraji. Organizátorom integrovanej dopravy na východnom Slovensku je spoločnosť IDS Východ, s.r.o., ktorú založil Košický a Prešovský samosprávny kraj.

Autor: IDS Východ, s.r.o.
Foto: shutterstock.com