Prešovský samosprávny kraj prevádzkuje od 1. júla nové sezónne víkendové autobusové spojenie na trase Lipany – Stará Ľubovňa. Nová linka uľahčí obyvateľom Prešova, Sabinova, Lipian aj Košíc cestovanie do poľskej Muszyny. Počas všetkých sobôt a nedieľ v mesiacoch júl a august zabezpečí pohodlnú nadväznosť na vlak smerujúci do tohto obľúbeného kúpeľného mestečka u našich severných susedov.
Prešovský samosprávny kraj (PSK) prichádza s novinkou pre cestujúcich smerujúcich do Poľska. Od 1. júla prevádzkuje nový autobusový spoj na trase Lipany – Stará Ľubovňa. V prevádzke bude počas všetkých júlových a augustových sobôt a nedieľ tohto roka a zabezpečí nadväznosť na železničnej zastávke Plaveč. Odtiaľ cestujúci prestúpia na vlak Beliansky expres premávajúci na trase Poprad – Muszyna. Nadväznosť spojov pritom bude zabezpečená aj v opačnom smere.
Autobusový spoj Lipany – Stará Ľubovňa (linka č. 802) bude zo zastávky Lipany odchádzať 15 minút po príchode vlaku REX zo smeru Košice, Prešov a Sabinov. Tento autobus následne dopraví turistov do Plavča o 8.33 h, pričom vlak Beliansky expres bude odchádzať o 8.53 h priamo do Muszyny.
Efektívne prestupy budú fungovať aj v opačnom smere pri návrate z víkendových ciest. Vlak z Muszyny príde na železničnú stanicu Plaveč podvečer o 18.18 h. Nadväzný autobusový spoj do Lipian odíde zo stanice o 15 minút neskôr, s plánovaným príchodom na autobusovú stanicu v Lipanoch o 18.58 h. Cestujúci odtiaľ budú môcť plynule pokračovať domov vlakom REX, a to smerom na Prešov a Košice s odchodom o 19.02 h.
Nové spojenie vzniklo s cieľom zatraktívniť verejnú dopravu a zároveň podporiť cezhraničný cestovný ruch. Vďaka koordinovaným prestupom sa Muszyna, známa svojimi kúpeľmi, minerálnymi prameňmi a turistickými atrakciami, stáva pre obyvateľov východného Slovenska dostupnejším cieľom letných výletov.

Zdroj: PSK