Od 1. júla začne v prímestskej doprave na východe Slovenska platiť prázdninový režim. Pribudnú letné spoje a cyklobusy.  

Premávka autobusov prímestskej dopravy v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji bude počas leta upravená. Autobusy budú od 1. júla do 31. augusta 2021 premávať v režime „pracovný deň – školské prázdniny“. Počas víkendov a sviatkov sa rozsah premávky prímestskej autobusovej dopravy nemení.

Letné autobusové spoje

V období od 1. júla do 31. augusta 2021 bude v pracovné dni doplnené letné autobusové spojenie v úseku Hanušovce nad Topľou – Domaša-Dobrá. Od 3. júla do 5. septembra 2021 bude počas sobôt a nedieľ premávať spoj na trase Stará Ľubovňa – Červený Kláštor – Lesnica (chata Pieniny) a späť. Spoj zájde na železničnú stanicu v Starej Ľubovni, aby tak vytvoril prípoj k železničnému spojeniu Poprad – Muszyna a Prešov – Plaveč – Stará Ľubovňa. Zavedené budú tiež prípojné autobusy na trase Svidník – Stropkov – Medzilaborce a späť, ako aj turistický autobus Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska na Horný Zemplín po ceste drevených kostolíkov. Tieto spoje priamo nadväzujú na vlakové spojenie Medzilaborce – Sanok.

Tohtoročná novinka

Košický samosprávny kraj v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región pripravili pre milovníkov cyklistiky novinku. Od 3. júla 2021 spúšťajú prevádzku cyklobusov na Kojšovku, Zemplín a Gemer. Ponuka cyklovýletov je zverejnená na webe vylety.kosiceregion.com.

V Košickom kraji budú na dvoch linkách premávať aj letné autobusy, ktoré sa osvedčili z minulého roka. Prvý pôjde zo Spišskej Novej Vsi na juh Slovenského raja a späť cez sedlo Grajnár. Druhý rovnako zo Spišskej Novej Vsi na juh Raja a späť, ale cez sedlo Kopanec. Na spoj budú nadväzovať aj ďalšie autobusové spoje do a z Dobšinej, Telgártu a Rožňavy. V rámci linky cez sedlo Kopanec bude k autobusu počas letných víkendov pripojený aj špeciálny nosič na bicykle, vďaka ktorému môžu spoj využívať aj cykloturisti. 

Menšie zmeny v cestovnom poriadku

Dôjde aj k drobným technickým zmenám cestovných poriadkov. Z prevádzkových dôvodov bude v pracovných dňoch zrušený spoj o 22.35 h na trase Prešov – Drienov – Bretejovce. Náhradou za zrušený spoj bude autobus, ktorý odíde z Prešova v rovnakom čase, po novom však ukončí jazdu už v Šarišských Bohdanovciach. Ďalšia úprava cestovného poriadku sa týka spoja s odchodom o 18.25 h zo Starej Ľubovne, ktorý pokračuje do Ľubotína a Lipian. Po novom bude zachádzať na zastávku Stará Ľubovňa, Kaufland.

Autor: IDS Východ, s.r.o.
Foto: shutterstock