Prešovská župa má dobrú správu pre cestujúcich, ktorí denne dochádzajú za prácou či do školy do Prešova. Od 16. januára sa do krajského mesta odvezú novým ranným vlakom.

Ministerstvo dopravy SR vyhovelo intenzívnym požiadavkám Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a IDS Východ k novému grafikonu vlakovej dopravy. Na základe pripomienok a vyhodnotenia reálnej prevádzky pridávajú spolu so Železničnou spoločnosťou Slovensko nové ranné spojenie z Lipian do Prešova. Od 16. januára tak bude premávať už aj vlak s odchodom z Lipian o 6.33 hod.

„Po týždňoch úsilia, množstve rokovaní a odborných argumentácií je výbornou správou, že ministerstvo dopravy vyhodnotilo naše pripomienky ako opodstatnené. Vďaka posilneniu dopravy v rannej špičke budú cestujúci smerujúci z Lipian do Prešova cestovať oveľa pohodlnejšie. Pridaním požadovaného spojenia sa vytvorí priestor nielen pre žiakov a študentov, ale aj pre ďalších cestujúcich, ktorí môžu nechať osobné auto doma a ísť za prácou či inými povinnosťami verejnou dopravou,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Od 16. januára budú počas rannej špičky v pracovných dňoch premávať vlaky na trase Lipany – Prešov v polhodinovom intervale. Z Lipian budú odchádzať o 6.03 hod., 6.33 hod. a 7.03 hod. a do Prešova prídu o 6.38 hod., 7.09 hod. a 7.38 hod.

Vlaky prepravujú počas pracovných dní približne 500 až 750 cestujúcich, ktorí sa potrebujú dostať do práce, do školy alebo za inými povinnosťami do krajského mesta Prešov. Vďaka pridaniu nového spoja (s veľmi vhodným časom príchodu do Prešova pre školákov) sa zníži nápor cestujúcich na ostatné spoje a výrazne zvýši atraktivita verejnej dopravy.

Prešovský samosprávny kraj v koordinácii s Košickým samosprávnym krajom bude v rámci spoločného projektu IDS Východ aj naďalej aktívne presadzovať pozitívne zmeny v grafikone vlakovej dopravy na východnom Slovensku.

TS PSK
Foto: shutterstock