Od 1. júla pribudne do cestovných poriadkov nový autobusový spoj, ktorý odvezie turistov až k jaskyni Domica. Využívať ho budú môcť vždy v sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov.

Už máte program na letné prázdninové víkendy? Čo tak vydať sa na cestu vlakom a autobusom a navštíviť jaskyňu Domica. Od 1. júla 2023 spúšťa Košický samosprávny kraj v spolupráci s IDS Východ a dopravcom eurobus nové autobusové spojenie, ktoré vás odvezie až pred vchod jaskyne. Vyberte sa na výlet a vychutnajte si už po ceste výhľady, ktoré stoja za to. Autobusy budú premávať do Domice každý víkend a počas štátnych sviatkov.

Jazda k Domici je z Košíc skombinovaná vlakom a autobusom. Najskôr si vychutnajte cestu vlakom a počas nej aj nádherné výhľady, vlak odchádza z Košíc o 7.22 h. V železničnej stanici Plešivec prestúpte na nadväzný autobus (odch. 8.40 h). Príchod na zastávku „Kečovo, Domica“, ktorá sa nachádza priamo pred vchodom jaskyne je o 8.59 h.

K Domici majú počas sobôt dopravné spojenie aj Rožňavčania. Z autobusovej stanice Rožňava im ide autobus o 7.55 h k vlaku smerujúcemu do Plešivca (odchod zo železničnej stanice v Rožňave je o 8.15 h). Následne v ceste pokračujú ako cestujúci od Košíc.

Po príchode majú návštevníci priestor na spoznávanie krás jaskyne Domica, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Vstupy do jaskyne sú počas letnej sezóny od 9.00 h do 16.00 h každú hodinu. Navštíviť môžu aj maďarskú časť jaskyne Baradla vzdialenú od Domice približne 2 kilometre, pešou chôdzou trvá cesta približne pol hodiny.

Po prehliadke odvezie turistov autobus späť. Zo zastávky „Kečovo, Domica“ odchádza o 12.57 h, v Plešivci je zabezpečený nadväzný vlak s odchodom o 13.36 h, príchod do Košíc je o 14.44 h. Autobus zo zastávky „Kečovo, Domica“ je možné využiť aj o 13.14 h a v Plešivci prestúpiť na autobus do Rožňavy.

Rodiny s deťmi môžu pri cestovaní na výlety prímestskými autobusmi využívať víkendové cestovné za 1 euro na osobu. Podmienkou je spoločná cesta minimálne dvoch členov rodiny, z ktorých je aspoň jedna osoba dospelá a cestuje s ňou aspoň jedno dieťa do 15 rokov.

Autor: IDS Východ, s.r.o.