V druhej polovici júla došlo k podpisu kúpnej zmluvy na dodávku piatich nových elektrických midibusov vrátane nabíjačiek a príslušenstva. Verejné obstarávanie na dodávku elektrických midibusov v dĺžke do 9 metrov vyhlásil DPMP, a.s. v máji tohto roku.

Víťazom tejto súťaže sa stala česká spoločnosť SOR Libchavy s.r.o., ktorej výrobky už cestujúci aj vodiči dôkladne poznajú. Český producent dodá do Prešova 5 midibusov s elektrickým pohonom typu EBN 8, ktoré v súčasnosti premávajú napríklad v Bratislave alebo v rumunskom Brašove. Elektrické midibusy postupne nahradia v premávke midibusy Rošero First, ktoré sú na hranici životnosti a pre ďalšiu udržateľnosť prevádzky je ich výmena nutná. Zvýšeniu komfortu a spoľahlivosti prepravy sa tak cestujúci dočkajú napríklad na linkách 20, 27, 41, či 42.

Midibusy budú mať nízkopodlažný vstup pri oboch dverách, samozrejmosťou je klimatizácia priestoru pre cestujúcich a zároveň uzamykateľné bočné okná. Vďaka modernému informačnému systému vrátane LCD monitorov v interiéri budú mať cestujúci vždy aktuálne informácie o trase daného spoja, ale aj o všetkých zmenách a novinkách v MHD. Štandardom sa už stali USB nabíjačky na madlách pre nabíjanie telefónov, súčasťou vozidiel tiež bude aj kamerový systém v interiéri a exteriéri vozidla, ktorý napomôže pri riešení mimoriadnych situácií. Všetkých 5 midibusov bude vybavených systémom automatického počítania cestujúcich (APC), s ktorým už má Dopravný podnik mesta Prešov skúsenosti a vďaka nemu dokáže vypracovať presné štatistiky o obsadenosti jednotlivých spojov. Elektrický midibus SOR EBN 8 dokáže previezť 16 sediacich a 37 stojacích cestujúcich. Dojazd elektrobusu na jedno plné nabitie bude 130 km

Elektrické midibusy budú v zmysle kúpnej zmluvy dodané do 15 mesiacov od nadobudnutia účinnosti kúpnej zmluvy, pričom účinnosť bude potvrdená po kontrole riadiacim orgánom. Financovanie nákupu zabezpečí z 95% Integrovaný regionálny operačný program, zvyšných 5% pokryje DPMP, a.s. z vlastných zdrojov. Celková hodnota zákazky je 1 800 000 € bez DPH, cena za jeden midibus je 352 262 € bez DPH. V areáli DPMP, a.s. na Bardejovskej ulici v Ľuboticiach pribudnú v blízkej dobe aj nabíjačky pre tieto vozidlá, konkrétne 5 nabíjačiek pre pomalé (nočné) nabíjanie a jedna nabíjačka pre rýchle nabíjanie.

V Prešove budú jazdiť elektrické midibusy.

TS DPMP, a.s.
Foto: DPMP, a.s.