Okrem zmien v cenovom výmere lístkov a poplatkov prinesie nová Tarifa aj bezplatnú prepravu pre darcov krvi s trvalým pobytom v Košice-okolie.

Od 1. júna 2023 došlo k úprave cien cestovných lístkov v MHD Košice. V prípade najčastejšie využívaného 30-minútového papierového základného časového CL bola cena cestovného upravená z 0,90 eur na 1 euro, pričom zľavnený lístok stojí 0,50 eur. Došlo aj k úprave ceny 60-minútového papierového základného lístka z 1 eura na 1,20 eur.

Bezkontaktná čipová karta (BČK) a Virtuálny cestovný lístok (vCL) majú po novom jednotnú cenu v rámci všetkých variantov okrem 7-dňového, ktorý v týchto podobách zatiaľ nie je dostupný. Cena SMS lístka, ktorý je hodinový, sa zvyšuje z 1,10 eur na 1,50 eur.

V prípade viacdňových lístkov sa zdraženie dotýka hlavne zľavneného cestovného. Pri zľavnenom 30-dňovom ,,mesačníku“ dôjde k úprave jeho ceny na 12,50 eur. 90-dňový zľavnený predplatený stojí 34 eur.

Ak si cestujúci zabudne BČK alebo telefón pri prepravnej kontrole, sankcia sa upraví o jedno euro (2 eurá namiesto 1 eura). Taktiež dochádza k úprave poplatku za vyhotovenie BČK – táto služba po novom stojí 7 eur.

Zároveň sa menia aj podmienky poskytnutia bezplatnej prepravy. Na základe osobitnej BČK podľa stanovených podmienok dopravcu platí pre nositeľov Kňazovického plakety s trvalým bydliskom v Košice – okolie a nositeľov Diamantovej Janského plakety s trvalým bydliskom v Košice – okolie.

Ak cestujúci nestihli využiť pôvodné cestovné lístky, Dopravný podnik mesta Košice, a.s. im ponúka možnosť zakúpiť si lístky v hodnote 0,05 eur a 0,10 eur. Označené lístky od 1. 6. 2023 sú platné, ak ich výsledná hodnota bude korešpondovať s cenami podľa nového sadzobníka. Dotlačené 0,05 a 0,10 eurové lístky je možné zakúpiť od 1. 6. do 31. 8. 2023 v Zákazníckych centrách DPMK na Bardejovskej a Rooseveltovej ulici. Výnimku zo skladania cestovných lístkov tvoria 24 hodinový, 7 denný cestovný lístok a virtuálne cestovné lístky.

TS DPMK
Foto: shutterstock