Letné vlaky vás prevezú za dobrodružstvom, históriou aj k vode. Na východnom Slovensku premáva 16 letných vlakov, spoje obohacujú aj medzištátne vlaky do Poľska.

Letnú turistickú sezónu na východnom Slovensku podporujú aj v tomto roku mimoriadne sezónne vlaky. Ministerstvo dopravy SR (MD SR) v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) a krajskými organizáciami cestovného ruchu vypravuje tento rok na východe 16 letných vlakov, ktoré budú premávať až do 17. septembra 2023. Spoje obohacujú ďalšie medzištátne sezónne vlaky do Poľska.

Pri príprave harmonogramu ZSSK vychádzala zo skúseností z predchádzajúcich rokov. Opäť teda nechýba ani linka z Košíc do Starej Ľubovne, ktorá bola minulý rok najobľúbenejšia, pričom ju využilo až 28 % cestujúcich letnými vlakmi.

Letné vlaky sú tento rok zapracované v cestovnom poriadku už od začiatku platnosti aktuálneho grafikonu vlakovej dopravy, sú teda ľahko vyhľadateľné aj v e-shope ZSSK. Lístky na letné vlaky si už viete kúpiť aj v aplikácii IDeme vlakom.

Toto leto vás prevezú letné vlaky na týchto trasách:

  • Košice – Prešov – Plaveč – Stará Ľubovňa (4 vlaky),
  • Košice – Bardejov (2 vlaky),
  • Košice – Červená Skala – Banská Bystrica (1 vlak),
  • Prešov – Červená Skala – Banská Bystrica (3 vlaky),
  • Prešov – Stakčín (4 vlaky),
  • Banská Bystrica – Červená Skala – Mlynky (2 vlaky).

Cestovné poriadky a viac informácií na webe ZSSK.

V rámci letnej sezóny sa vlakom preveziete aj do zahraničných destinácií, konkrétne:

Cestovné poriadky si môžete pozrieť na webe ZSSK.

Objednávateľom dopravných výkonov je MD SR, ktoré zároveň tieto spojenia finančne zastrešuje. Vo vlakoch platí štandardný cenník ZSSK vrátane všetkých druhov zliav i 100% zľavy z cestovného. Vo vlakoch je možné využiť cenník REGIONAL v zmysle platného Prepravného poriadku ZSSK (na vzdialenosť max. 60 km v 2. vozňovej triede vo vlakoch Os, Zr a REX).

A aby pozitívnych správ nebolo málo, počas letnej sezóny ZSSK pre verných cestujúcich pripravila aj ponuku celosieťových cestovných lístkov SLOVAK, s ktorou minulý rok prepravila takmer 2 900 cestujúcich. Čím viac ciest vlakmi ZSSK počas leta uskutočnia, tým viac peňazí ušetria (napr.: lístok Bratislava – Košice – Bratislava v 2. vozňovej triede = 37,36 €, SLOVAK TÝŽDEŇ = 29 €  – 8,36 €).

Ponuka platí v termíne 1. 7. – 31. 8. 2023 (do 24:00) na celom Slovensku v 2. vozňovej triede vo všetkých vlakoch ZSSK.

Výnimku tvoria:
• doplatok za miestenku,
• doplatok do 1. vozňovej triedy,
• doplatok vo vlaku SuperCity (vlakmi SuperCity vrátane miestenky môžete cestovať za príplatok 1 €),
• IC doplatok do 2. a 1. vozňovej triedy,
• ležadlové lístky (platia sa v plnej výške),
• lôžkové lístky (platia sa v plnej výške).

Lístky z ponuky SLOVAK si možno zakúpiť v predpredaji od 1. 6. 2023 v ktorejkoľvek pokladnici ZSSK alebo pohodlne prostredníctvom e-shopu na stránke zssk.sk. Výhodou je, že za lístok SLOVAK môže cestujúci platiť kreditom zo zákazníckeho konta ZSSK ID s možnosťou uplatnenia bonusového kreditu.

Zdroj: ZSSK