Budapešť je jednou z destinácii, kam sa môžete dostať jednoducho vlakom alebo autobusom. Poznačte si aktivity z tohto Bucket listu a zaplávajte si v historických kúpeľoch v Budapešti, vojdite do skrytého labyrintu a vychutnajte si rozprávkový výhľad na mesto. Môžete sa prejsť po najstaršom moste a vyviesť sa lanovkou až k Budínskemu hradu. Na brehu Dunaja pohľadajte topánky, vydajte sa po stopách historických sôch a relaxujte v termálnom raji.

Ako sa dostanete vlakom do Budapešti?

  • V Košiciach nastúpite na vlak, ktorý premáva každé dve hodiny. Prvý vyráža z košickej železničnej stanice o 6.01 h a posledný o 18.01 h.
  • Vystúpite na železničnej stanici Budapest Keleti pályaudvar.

Ako sa dostanete autobusom a vlakom do Budapešti?

  • Autobusy premávajú na trase Košice – Haniska – Belža – Seňa – Kechnec – Milhosť – Tornyosnémeti – Hidasnémeti.
  • V Hidasnémeti je potrebné prestúpiť na vlak do Budapešti, na prestup má cestujúci približne pol hodinu.
  • Vlakom sa odveziete priamo na železničnú stanicu Budapest Keleti pályaudvar.

Bucket list – Budapešť

  1. Termálne kúpalisko Gellért

Miesto, ktoré je v Budapešti dobré navštíviť sú kúpele Gellért. Komplex na budínskom konci Mosta slobody bol odovzdaný širokej verejnosti po prvej svetovej vojne, ale na jeho mieste už v stredoveku stáli kúpele. Pre aktuálne vedenie hotela a kúpeľov bolo vždy nesmierne dôležité, aby úroveň komplexu patrila k európskej špičke, preto kuchyňu viedla napríklad rodina Gundelovcov, jedna z najvýznamnejších v oblasti gastronómie. V rokoch medzi dvoma vojnami bol v kúpeľoch dokončený bazén s vlnobitím, v tej dobe v Európe nemal obdobu a funguje dodnes. Budova, ktorá bola počas druhej svetovej vojny vážne poškodená pomaly získala späť svoju niekdajšiu slávu a privítala hostí ako Andrew Lloyd Webber, Dmitrij Šostakovič, Richard Nixon, Anthony Quinn, Jane Fonda alebo Ryan Gosling.

  • Zo železničnej stanice Budapest Keleti pályaudvar sa k termálnemu kúpalisku Gellért dostanete metrom M4.
Zaplávaj si v historických kúpeľoch Gellért.

2. Budínsky hrad

Budínský hrad, ktorý je súčasťou priľahlej Hradnej štvrti stredovekého sídla kráľov, slúžil ako dôležité stredisko kultúrneho diania a vedy. Dnes v ňom sídli Maďarská národná galéria, Budapeštianské historické múzeum a Széchényiho národná knižnica. Prvú pevnosť na budínskom hradnom vrchu vystaval v 13. storočí maďarský kráľ. Králi z dynastie Anjou z neho potom vystavali pozoruhodný palác v gotickom štýle, v ktorom sa natrvalo usídlil kráľovský dvor a z Budína sa tak stalo pomyselné hlavné mesto stredovekého Maďarska. Kráľ Matyáš ho premenil na prvý európsky kráľovský palác v talianskom renesančnom štýle v Európe vďaka čomu zažil Budínsky hrad zlatý vek. Palác bol rušným strediskom intelektuálneho diania, do ktorého prichádzali tí najlepší vedci a umelci z Európy a sídlila v ňom Korvínova knižnica, knižnica kráľa Matyáša I. známeho ako Korvín. Pod Budínskym hradom sa nachádza labyrint s cestičkami, ktorý v minulosti slúžil ako mučiareň a väzenie.

  • Zo železničnej stanice Budapest Keleti pályaudvar sa k Budínskemu hradu dostanete autobusovou linkou MHD č. 5.
Vojdi do skrytého labyrintu v útrobách Budínskeho hradu.

3. Rybárska bašta

Ak stojíte na 140 metrov dlhej fasáde Rybárskej bašty, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO, môžete si urobiť rozprávkové fotografie mesta. Rybárska bašta slúžila tiež ako prostredie na natáčanie klipov svetoznámych speváčok ako Ellie Gouldingová a Selena Gomezová.
Rybárska bašta sa nachádza v Budínskej hradnej štvrti. Budova je dôležitou súčasťou panorámy mesta. Stojí za to prejsť sa po jej fasáde odkiaľ sa naskytá úžasná panoráma – navyše môžete si urobiť rozprávkové fotografie ďalšej dôležitej pamätihodnosti, ktorou je Parlament.

  • Na presun k Rybárskej bašte môžete zo železničnej stanice Budapest Keleti pályaudvar využiť autobusovú linku č. 5.
Vychutnaj si rozprávkový výhľad z Rybárskej bašty.

4. Reťazový most

Jedným z najkrajších symbolov Budapešti je Széchenyiho reťazový most. Vysníval ho István Széchenyi, ktorého vďaka významnej politickej, kultúrnej a hospodárskej úlohe nazývajú aj „najväčším Maďarom“. Spojenie medzi Budínom a Pešťou bolo v 19. storočí z viacerých dôvodov čoraz naliehavejšie, k výstavbe mosta prispela aj Széchenyiho osobná skúsenosť: gróf v decembri 1820 dostal správu o smrti svojho otca a ponáhľal sa z Debrecínu do Viedne, jeho prechod cez Dunaj však celé dni zdržiavalo nepriaznivé počasie. Pravdepodobne sa v ňom vtedy zrodila myšlienka vybudovania stáleho mosta „spojenie vlasti a jej srdca, rozorvanej Dunajom“, ktorý mal zabezpečiť aj nepretržitú dopravu medzi východnou a západnou časťou krajiny. Na koncoch mosta sa nachádzajú štyri ikonické kamenné levy, vytesal ich sochár János Marschalkó. Od reťazového mosta premáva na hrad Budín lanovka.

  • K reťazovému mostu sa dostanete zo železničnej stanice Budapest Keleti pályaudvar metrom M2.
Prejdi sa po najstaršom moste a prevez sa lanovkou k Budínskemu hradu.

5. Nájdi topánky na brehu Dunaja

Dunaj oddeľuje Budín od Pešti a na jeho brehu sa nachádza aj pamätník pripomínajúci obyvateľov Budapešti najmä židovského pôvodu, ktorí boli počas druhej svetovej vojny zavraždení. Zastrelili ich na brehu rieky, ale predtým sa museli vyzliecť a vyzuť si topánky. Súčasťou pamätníka sú preto železné topánky, ku ktorým návštevníci zvyknú prinášať kvety. Prejdite sa promenádou popri Dunaji a nájdite tento pamätník.

  • Na promenádu pri Dunaji sa dostanete zo železničnej stanice Budapest Keleti pályaudvar metrom M2.
Nájdi topánky na brehu Dunaja.

6. Námestie hrdinov

Námestie lemované monumentálnymi sochami. Čo to je? Námestie hrdinov. V druhej polovici 19. storočia stála na Námestí hrdinov na konci Andrássyho triedy ozdobná fontána. Neskôr bola premiestnená na vrch Széchenyi, kde odvtedy funguje ako výhliadka. Pamätník sa skladá z dvoch polkruhových kolonád a centrálneho súsošia. Sochy kolonád nie sú úplne totožné s pôvodnými sochami, niektoré boli z historických dôvodov časom vymenené.

Dnes vítajú návštevníkov Námestia hrdinov tieto sochy:

V strede stojí socha archanjela Gabriela na 36 metrov vysokom stĺpe. V ľavej ruke drží dvojkríž a v pravej Svätú korunu, pretože podľa legendy prvý uhorský kráľ Štefan bol vyzvaný archanjelom vo sne, aby konvertoval na kresťanstvo a sám si dal korunu.

Ľavá kolonáda má nasledujúce sochy a reliéfy:
Štefan I., uhorský kráľ; Štefan dostáva korunu od pápeža na Vianoce roku 1000.
Koloman, uhorský kráľ; kráľ Koloman zakazuje upaľovanie čarodejníc.
Béla IV., uhorský kráľ; kráľ Béla IV. obnovuje krajinu po tatárskej invázii.
Ľudovít I., uhorský kráľ; kráľ Ľudovít obsadzuje Neapol v roku 1384.

Pravá kolonáda má nasledujúce sochy a reliéfy:
Vojvodca a generál János Hunyadi; János Hunyadi zastavuje tureckých útočníkov v bitke pri Nándorfehérvár (Belehrad).
Imrich Tököli, kurucký generál a sedmohradské knieža.
Tököliho kurucká armáda zdoláva rakúske jednotky v bitke pri Szikszó v roku 1679.
Ľudovít Košut, guvernér; Košut zhromažďuje roľníkov z nížiny Alföld.

  •  Na Námestie hrdinov premávajú zo železničnej stanice Budapest Keleti pályaudvar autobusové linky MHD č. 20E, 30, 30A, 230.
Vydaj sa po stopách historických sôch.

7. Széchenyiho kúpele

Chceli by ste sa okúpať v liečivej vode? Navštívte jeden z najväčších kúpeľných komplexov v Európe, obrovské liečebné kúpele Széchenyi a spojte príjemné s užitočným: relaxujte v nebeskom prostredí, kým jemná liečivá voda posilňuje vaše telo. Széchenyiho kúpele sa nachádzajú v samom srdci mestského parku Városliget a sú obklopené mnohými nádhernými pamiatkami – môžete si tu pozrieť napríklad Námestie hrdinov, hrad Vajdahunyad, Múzeum výtvarného umenia, ale aj Zoologickú záhradu a botanickú záhradu. Ich súčasťou je 18 kúpeľných bazénov a okrem toho môžete vyskúšať vonkajší bazén s vodnými atrakciami, perličkový kúpeľ, plavecký bazén a vlnobitie. Liečebné kúpele sú vynikajúcim cestovným cieľom aj v zime, kúpeľ v teplej vode si môžete dopriať aj vtedy, keď vonku mrzne. K dispozícii je wellness a fitnes: sauny, aquafitness a parné komory. Vyskúšať môžete aj extra služby, ako sú pivné kúpele, manikúra a pedikúra alebo dokonca prírodná medicína. Budova kúpeľov je pastvou pre oči. Secesná mozaiková hala alebo neobarokový interiér za hlavným vchodom sú nádherné.

  • Zo železničnej stanice Budapest Keleti pályaudvar sa k Széchenyiho kúpeľom dostanete autobusovými linkami MHD č. 20E, 30, 30A, 230.
Relaxuj v termálnom raji.