Eger je miesto, kde sa budete chcieť vrátiť aj po týždni intenzívneho objavovania. Vychutnajte si akustiku orgánového koncertu medzi múrmi druhého najväčšieho kostola v Maďarsku a absolvujte jeho prehliadku. Vystúpte na Minaret a rozhliadnite sa po historických uličkách z jeho okrúhlej terasy. Zastavte sa aj v Egerszalóku, kde sú kúpele s 24 vonkajšími a vnútornými bazénmi. Zároveň sa môžete pokochať pohľadom na monumentálny pariaci sa soľný kopec, ktorý sa nachádza vedľa kúpeľov.

Ako sa dostanete do Egeru?

  • V Košiciach nastúpite na vlak, ktorý premáva každé dve hodiny. Prvý vyráža z košickej železničnej stanice o 6.01 h a posledný o 18.01 h.
  • V stanici Mezőkövesd vystúpite a presuniete sa na autobusovú stanicu Mezőkövesd, autóbusz-állomás, kde nastúpite na vlak do Egeru. Na presun máte čas 50 minút.
  • Využiť môžete aj autobusové spojenie na trase Košice – Haniska – Belža – Seňa – Kechnec – Milhosť – Tornyosnémeti – Hidasnémeti.
  • V Hidasnémeti je potrebné prestúpiť na vlak do Mezőkövesdu. Na prestup máte čas 30 minút.
  • V Mezőkövesde vystúpite a presuniete sa na autobusovú stanicu Mezőkövesd, autóbusz-állomás a tam nastúpite na vlak do Egeru. Na presun máte čas 50 minút.

Bucket List – Eger

  1. Mesto Eger

Mesto Eger je baroková perla Maďarska, ktorá vábi na prechádzky kľukatými historickými uličkami, vynikajúcimi reštauráciami, chutnými vínami a pestrým festivalovým životom. Ak si v letný večer dáte dúšok vína Egri Csillag na terase vínneho baru, v zime by ste určite radi ochutnali Egri Bikavér v hlbinách vykurovanej pivnice vytesanej do svahu. V žiarivom slnečnom svite vyhľadajte námestie mesta lákajúce sochami a terasami s posedením alebo piknikujte v malebne krásnej Arcibiskupskej záhrade.

Navštív barokovú perlu Maďarska.

2. Egerská bazilika

Jedna z najcharakteristickejších budov v meste, ktorá dominuje jeho centru, je monumentálna, veľkolepá Egerská bazilika. Nemožno si ju nevšimnúť. Otočte sa na schodoch a už stojíte pred podobne historickým vchodom Lýcea.

Absolvuj prehliadku mohutnej baziliky.

3. Minaret

Vyberte sa k najvýchodnejšiemu minaretu bývalej Osmanskej ríše a jeho točitému schodisku s 97 schodmi. Ak budete mať oči otvorené, možno narazíte aj na kaviareň v osmanskom štýle s názvom Egri Pasa Sátra.

Vystúpaj na Minaret a pokochaj sa výhľadom na mesto.

4. Egerszalók

Maďarsko je naozaj zem prekvapení. V Egerszalóku môžete byť svedkami prírodného úkazu, ktorý sa vyskytuje len na troch miestach na svete. Soľný vrch dodnes vytvárajú a formujú liečivé vody vyvierajúce z hlbín zeme. Na celom svete existujú iba dve ďalšie miesta s podobným prírodným javom, je to Pamukkale v Turecku a Yellowstonský národný park v USA. Soľný vrch vytvorený termálnou vodou s teplotou 65 – 68 °C stúpajúci na povrch z hĺbky 410 metrov je možné pozrieť si zblízka. Okúpať sa môžete v kúpeľoch a welness centre Saliris Resort. Kúpeľné bazény majú priamy výhľad na soľný vrch. Voda obsahuje 30 rôznych stopových minerálov, ktorých najdôležitejšími zložkami sú vápnik, sodík, horčík a síra. V dôsledku toho je v tejto oblasť cítiť silný zápach síry, ale to vás nesmie odradiť. Pohľad a prínosy pre vaše zdravie vám to iste vynahradia. 

  • Do Egerszalóku sa dostanete z Egeru autobusmi prímestskej dopravy, ktoré premávajú v intervale 20 – 40 minút.
Dopraj si liečebné kúpele a dostaň sa na soľný vrch.