Naplánujte si výlet do okolia Budapešti. Z hlavného mesta sa do jednotlivých lokalít dostanete jednoducho miestnymi spojmi. Poznačte si aktivity z tohto Bucket listu, môžete sa ocitnúť v sídle cisárovnej Sisi, cestovať v čase a zaľúbiť sa na prvý pohľad. Vo Vyšehrade sa vám Dunaj rozvlní pod nohami a v Ostrihomskej bazilike na vás čaká prechádzka po mačacích schodoch.

Ako sa dostanete vlakom do Budapešti?

 • V Košiciach nastúpite na vlak, ktorý premáva každé dve hodiny. Prvý vyráža z košickej železničnej stanice o 6.01 h a posledný o 18.01 h.
 • Vystúpite na železničnej stanici Budapest Keleti pályaudvar.

Ako sa dostanete autobusom a vlakom do Budapešti?

 • Autobusy premávajú na trase Košice – Haniska – Belža – Seňa – Kechnec – Milhosť – Tornyosnémeti – Hidasnémeti.
 • V Hidasnémeti je potrebné prestúpiť na vlak do Budapešti, na prestup má cestujúci približne pol hodinu.
 • Vlakom sa odveziete priamo na železničnú stanicu Budapest Keleti pályaudvar.

Bucket list – Okolie Budapešti

 1. Kráľovský palác Gödöllő

Chcete objavovať krásy maďarského vidieka? Kúpte si lístok na vlak a príďte do Gödöllő, vzdialeného iba 30 kilometrov od hlavného mesta. Prečo? Pretože toto mestečko je miestom najväčšieho maďarského barokového paláca, známeho ako Grassalkovičov palác. Je tam čistý vzduch a lesy všade kam pozriete. Tento kraj bol kedysi kráľovskou rezidenciou a poľovníckym revírom. Pokiaľ ste vždy premýšľali o svete šlachty a radi by ste si skúsili ich každodenný život, nenájdete lepšiu destináciu. V paláci sa nachádza barokové kamenné divadlo, ktoré vo svojej dobe fungovalo iba sezónne a hosťovali tu nemecké divadelné súbory pôsobiace v Budě, Pešti a Győre. Ide o prvé zachovalé kamenné divadlo so zákulisím v Maďarsku.

Palác mal niekoľko majiteľov. Po rekonštrukcii ho ako korunovačný dar dostal František Josef I. a cisárovná Alžbeta. Neskôr sa palác stal obľúbeným vidieckým letným sídlom manželov. Záhradníci chceli Sisi potešiť, a tak pred jej príjazdom vysadili v prednej záhrade v blízkosti jej apartmánu kvetiny, ktoré mala rada – fialky a sirôtky. Nebol to jediný dôvod, prečo si Alžbeta palác tak zamilovala. Pri svojich návštevách pozývala šľachtickú smotánku a organizovala konské dostihy a lovy.

 • K palácu Gödöllő sa dostanete zo železničnej stanice Budapest Keleti pályaudvar vlakovou linkou S80, ktorá premáva každú pol hodinu. Využiť môžete aj rýchliky, ktoré premávajú každé dve hodiny.
Ocitni sa v sídle cisárovnej Sisi.

2. Vyšehrad

Jedným z najznámejších symbolov Vyšehradu, vzdialeného niečo vyše 40 kilometrov severne od Budapešti, je Citadela, dominujúca vrcholu strmého kopca nad mestom. Na vrchol hradu vedú dlhé drevené schody, ale stojí za námahu zdolať ich, pretože výstavy v sálach Citadely na Vyšehrade umožňujú nahliadnuť do života a zábav stredovekého uhorského kráľovského dvora. Na terase Citadely môžete obdivovať úchvatnú panorámu, pri pohľade na mesto a na Dunaj vlniaci sa na úpätí kopca. Ide o obľúbené miesto fotografov odkiaľ možno robiť fantastické zábery. V lete, v čase Vyšehradských medzinárodných palácových hier, sa tu konajú rytierske turnaje, lukostreľby a iné atraktívne programy.

 • Do Vyšehradu sa dostanete zo stanice Nyugati pu. v Budapešti vlakom Z70, ktorý premáva každú hodinu. Využiť môžete aj rýchliky, ktoré premávajú v intervale 30 – 60 minút.
 • Z vlaku vystúpite v meste Nagymaros.
 • Z mesta Nagymaros je nutné použiť kompu cez Dunaj do Vyšehradu.
Rozvlň Dunaj pod nohami.

3. Mesto Svätý Ondrej

Obľúbeným cieľom výletov v okolí Budapešti je mesto umelcov Svätý Ondrej. V jeho galériách a múzeách sa nachádzajú fascinujúce zbierky a často sa v nich konajú výstavy. Nad mestom sa nachádza skanzen, etnografické múzeum pod holým nebom, ktoré ilustruje život na maďarskom vidieku. Prostredníctvom skanzenu môžu návštevníci mesta cestovať v čase.

 • Do mesta Svätý Ondrej sa dostanete z Budapešti, zo stanice Batthyány tár vá., vlakovou linkou H5, ktorá premáva každých 10 – 20 minút.
Cestuj v čase prostredníctvom skanzenu.

4. Zebegény

Obec zasadená do zelene pohoria Börzsöny ponúka také prírodné a historické zaujímavosti, do ktorých sa zamilujete na prvý pohľad. Predstavuje skvelé prostredie na turistiku s úchvatnými výhľadmi na Dunajský ohyb presne na mieste, kde rieka vytvára vlnovku, za ktorou sa potom stáča na juh za mestom Vacov. Zebegény je obľúbeným cieľom výletov z hlavného mesta. Zaujme aj druhým najväčším železničným mostom v Maďarsku. V obci sa nachádza Pamätné múzeum Istvána Szőnyiho, Múzeum námornej histórie, zaujímavou pamiatkou na brehu Dunaja v Zebegény je malý zámok Dőry.

 • Do Zebegény sa dostanete osobným vlakom Z70, ktorý premáva zo železničnej stanice Nyugati pu. v Budapešti každú hodinu.
Zaľúb sa na prvý pohľad.

5. Ostrihomská bazilika

Najväčšou náboženskou budovou v Maďarsku je Ostrihomská bazilika. Po vyše 400 úzkych a strmých schodíkoch nazývaných aj „mačacie schody“ sa dostanete až pod kupolu. V bazilike je uložená zbierka náboženských relikvií a artefaktov, krížov, kalichov a liturgických odevov.

 • V lete premáva z Budapešti do Ostrihomu krídlový čln. Aj so zastávkou vo Vyšehrade mu trvá cesta hodinu a pol. Turistom tak umožňuje, aby si užili celodenné objavovanie pamiatok.
 • Do Ostrihomu sa dostanete aj vlakmi Z72 a G72, ktoré zo stanice Nyugati pu. v Budapešti premávajú v polhodinovom intervale.
Prejdi sa po mačacích schodoch.