Spoločnosť IDS Východ, s.r.o., ktorej zakladateľmi sú Košický a Prešovský samosprávny kraj, ponúkla verejnosti možnosť previesť sa retro autobusom. Jazda prebiehala na dvoch trasách medzi Prešovom a Košicami.

Európsky týždeň mobility sa aj tento rok konal v týždni od 16. do 22. septembra. Hlavným cieľom kampane bolo povzbudiť obyvateľov k tomu, aby namiesto prepravy osobnými automobilmi uprednostňovali verejnú dopravu a chránili tak životné prostredie.

Spoločnosť IDS Východ, s.r.o., ktorá je organizátorom integrovanej verejnej dopravy na východnom Slovensku, zorganizovala pri tejto príležitosti podujatie Retro jazdy historickým autobusom medzi Prešovom a Košicami. Vo veteráne typu Škoda 706 RTO, známym ako uhorka, sa zúčastnení vrátili v čase o cca 50 rokov dozadu.

Jedna trasa viedla z Prešova do Košíc a späť. Historický autobus vyrážal od Úradu Prešovského samosprávneho kraja. Pokračoval cez Hlavnú ulicu v Prešove, Petrovany, Šarišské Bohdanovce a Kráľovce do Košíc, pred Úrad Košického samosprávneho kraja. Do Prešova sa vracal cez Budimír, Lemešany, Kendice a ul. Hlavnú v Prešove.

Obdobnú trasu, ale so začiatkom a koncom pred Úradom Košického samosprávneho kraja absolvovali cestujúci z Košíc, ktorým prišiel zapriať šťastnú cestu predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Počas jazdy síce nastali technické problémy pri jednom z historických autobusov, všetko sa ale nakoniec vyriešilo a cestujúci si jazdu užili.


Zakladateľom IDS Východ, s.r.o. sú Košický a Prešovský samosprávny kraj.