Nové parciálne trolejbusy zvládnu obslúžiť aj úseky, kde nie je vybudované trolejové vedenie. Cestujúcim ponúknu vyšší komfort a budú ekologickejšie.

Mestskú hromadnú dopravu v Prešove posilní 10 nových parciálnych trolejbusov. Zmluvu o ich financovaní z eurofondov podpísal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. V Prešove budú jazdiť ešte v tomto roku.

Pribudne desať parciálnych trolejbusov

Dopravný podnik mesta Prešov pripravuje už tretí projekt z eurofondov (OPII) zameraný na nákup nových moderných trolejbusov. K už dodaným 25 novým trolejbusom pribudne 10 parciálnych – hybridných trolejbusov: štyri štandardné 12-metrové a šesť kĺbových 18-metrových trolejbusov s pomocným pohonom.

,,Vďaka eurofondom sa Prešovčania môžu tešiť na ďalšie nové moderné trolejbusy. Ekologickú verejnú dopravu považujem za budúcnosť mobility v mestách,” uviedol Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby.

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal podpísal zmluvu o financovaní nových trolejbusov z eurofondov. Foto: MsÚ Prešov.

Verejná doprava bude ekologickejšia

Obstaranie a následne dodanie trolejbusov je plánované do konca tohto roku. Príspevok z OPII pre Dopravný podnik mesta Prešov je vo výške 6,5 mil. eur. Flotila dopravného podniku sa tak v aktuálnom programovom období eurofondov rozšíri spolu o 35 nových trolejbusov v celkovej hodnote takmer 20 miliónov eur.

,,Parciálne trolejbusy sú u nás novinkou, vďaka ktorej sa stane mestská hromadná doprava ešte viac ekologickejšou. Tieto vozidlá zvládnu obslúžiť aj úseky kde nie je vybudované trolejové vedenie, a preto rozhodne nájdu každodenné využitie na trasách viacerých prešovských liniek. Spolu s ostatnými novými trolejbusmi zároveň ponúknu cestujúcim väčší komfort,” uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

V Prešove budú okrem nových vozidiel zrekonštruované aj trate, trolejbusové meniarne a údržbová základňa pre Trolejbusy.

Modernizácia vozového parku okrem toho prinesie väčšiu bezpečnosť dopravy a zvýši sa komfort cestujúcich. Nové vozidlá budú napríklad vybavené výkonnou klimatizáciou, moderným informačným systémom a vďaka možnosti naklonenia na zastávke sa cestujúcim so zníženou pohyblivosťou uľahčí nástup aj výstup. Nákup nových vozidiel má aj ekologický rozmer, pretože sa nimi nahradia dieselové autobusy, vďaka čomu sa znížia emisie aj hluk.

TS MsÚ Prešov
Foto: MsÚ Prešov