Virtuálna dopravná karta ponúka modernejší a jednoduchší spôsob nákupu a úhrady cestovného. Platiť za jednorazový lístok alebo overiť si platnosť predplatného lístka je možné jednoduchým priložením mobilného telefónu s NFC k čítaciemu zariadeniu v autobuse. Virtuálna dopravná karta umožňuje rýchlejšie vybavenie cestujúcich pri nástupe, čím sa zrýchli a zatraktívni verejná doprava.

Ide o dopravnú kartu uloženú v pamäti mobilného telefónu s NFC technológiou, pričom jej používanie (prikladanie k čítaciemu zariadeniu v autobuse) je rovnaké ako v prípade klasickej fyzickej (plastovej) dopravnej karty. Virtuálna karta prináša cestujúcemu identické výhody ako fyzická dopravná karta. Je na ňu možné nahrávať alebo prostredníctvom nej uhrádzať všetky typy cestovných lístkov. Rovnako ako v prípade fyzickej dopravnej karty, je prednosťou virtuálnej karty výhodnejšia cena oproti úhrade v hotovosti.

Virtuálnu dopravnú kartu si cestujúci môže zakúpiť na www.ubian.sk, resp. prostredníctvom mobilnej aplikácie UBIAN, a to od dopravcu, ktorý takúto službu podporuje (aktuálne sú to ARRIVA Michalovce, BUS Karpaty a SAD Prešov). Dopravná karta (fyzická alebo virtuálna) vydaná ktorýmkoľvek dopravcom zapojeným do tarifného systému IDS Východ (ARRIVA Michalovce, BUS Karpaty, eurobus, SAD Humenné, SAD Poprad, SAD Prešov) platí bez obmedzení u všetkých dopravcov zapojených do tohto systému (bez ohľadu na to, u ktorého dopravcu si cestujúci kartu kúpil alebo dobil na nej kredit).

Pre platbu virtuálnou dopravnou kartou je potrebné vlastniť smartfón s technológiou NFC a mať nainštalovanú aplikáciu Google Pay a UBIAN. Kartu si cestujúci uloží v aplikácii Google Pay a nahrá na ňu kredit. Virtuálnu dopravnú kartu je možné dobíjať prostredníctvom e-shopu na www.ubian.sk, resp. prostredníctvom mobilnej aplikácie UBIAN, taktiež v autobuse u vodiča, alebo v zákazníckych centrách dopravcov.

Foto: shutterstock.